Irák (stručná historie států): Martina Ponížilová

Sleva! Irák (stručná historie států): Martina Ponížilová

978-80-7277-491-3

Nové

Skladem

143 Kč

-25%

190 Kč

Irák, dnes obývaný hlavně muslimskými Araby, ovšem jak sunnitskými, tak i šíitskými, což s sebou nese velké napětí, a navíc početnou menšinou Kurdů (nehledě na další už jen minoritní etnika), tvořil jednu z kolébek lidské civilizace.

Již od 4. tisíciletí před n. l. zde kvetla proslulá civilizace Sumerů (připisuje se jí mj. vynález kola, prvních zákonů, prvních škol atd.) a poté se zde rozkládaly velké a mocné říše: na jihu Babylónie a na severu Asýrie. Mezi 16. a 20. stoletím území Iráku ovládla Osmanská říše, kterou po 1. světové válce vystřídali Britové.

Roku 1932 vzniklo nezávislé Irácké království, pozdější vojenský převrat (1958) tu nastolil republiku, jejímž prezidentem se stal Saddám Husajn. Ten zemi zavedl do dlouhé a krvavé války s Íránem a poté do konfliktů s mezinárodní koalicí v čele s USA po irácké anexi Kuvajtu (1990). V následné válce USA roku 2003 (spolu se spojenci) svrhly Husajna a snaží se zemi stabilizovat.

Autorka provádí čtenáře celým dějinným vývojem, ale pozornost zaměřila zejména na nejnovější dějiny Iráku, tedy od 20. století až po poslední vývoj.

Podobné knihy

Zákazníci, kteří si koupili tuto knihu, zakoupili také: