Škodolibé úsměvy svobody z let 1955 až 1992: Emanuel Mandler - DEFEKT - POŠKOZENÉ DESKY

Sleva! Škodolibé úsměvy svobody z let 1955 až 1992: Emanuel Mandler

 DEFEKT - POŠKOZENÉ DESKY (NARAŽENÉ A ŠPINAVÉ)

80-239-4519-X

Nové

Skladem

136 Kč

-30%

195 Kč

Emanuel Mandler:

Jedním z motivů, které mě vedly k napsání této knížky, je pokus odpovědět na následující otázku. Probírám-li se obdobím, v němž jsem nějakým způsobem politiku komentoval anebo někdy působil i uvnitř jejích hranic, zjišťuji, že nesmím ztratit ze zřetele mnoho osobností, které se namáhaly podobně jako já, někdy poněkud jiným směrem, jindy přímo opačně.

Snažením těchto lidí vznikaly, udržovaly se a pozměňovaly různé instituce, a to všechno přispívalo k vývoji politické situace. Každý se domnívá, že účel jeho námahy je jiný. Někdo je cynik a sám sobě neskrývá, že mu jde o osobní obohacení, jiný naslouchá příkazům politické doktríny a další tvrdí, že mu jde o blaho vlasti.

Na základě takových motivů vznikalo zde ve střední Evropě ve 2. polovině 20. století pozoruhodné víření, které bohužel - a není to nic nového pod sluncem - vedlo často k tomu, že námaha nových generací přispěla k likvidování toho, co vybudovaly generace předchozí. Vývoj od autoritativní demokracie třetí republiky (1945-1948) přes rozmach a úpadek komunistického režimu až k jeho pádu v roce 1989 a vytváření svobodného státu byl plný událostí, z nichž některé jsou známy z víceméně učebnicového podání. To platí (nemám-li příliš vybočit z časového horizontu této knížky) o procesech s "nepřáteli" i soudruhy, o snaze liberalizovat dogmatický komunismus v padesátých letech i o skutečné, i když jen částečné liberalizaci v následujícím desetiletí: o sovětské invazi v srpnu 1968 a Husákově normalizaci, která již byla předstupněm k pádu režimu; o Chartě 77 a disentu i o přetrvávání národa až do převratu stejně jako o převratu samém.

Některé z těchto událostí jsem viděl z velké vzdálenosti, u některých jsem byl blízko. Dnes o nich vypovídám tak, jak jsem je viděl a posuzoval. Že takové posuzování je subjektivní, o tom nemůže být pochyb.

Napsat recenzi

Škodolibé úsměvy svobody z let 1955 až 1992: Emanuel Mandler - DEFEKT - POŠKOZENÉ DESKY

Škodolibé úsměvy svobody z let 1955 až 1992: Emanuel Mandler - DEFEKT - POŠKOZENÉ DESKY

 DEFEKT - POŠKOZENÉ DESKY (NARAŽENÉ A ŠPINAVÉ)

Napsat recenzi

Podobné knihy

Zákazníci, kteří si koupili tuto knihu, zakoupili také: