Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Kolín-Mi (III. díl): Karel Kuča

Sleva! Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Kolín-Mi (III. díl): Karel Kuča

III. díl

Původní cena: 990 Kč

80-85983-15-X

Nové

skladem

385 Kč

990 Kč

-605 Kč

Monumentální osmisvazková encyklopedie Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku postupně představí historický, architektonický a urbanistický vývoj přibližně 1 400 měst a městeček, a to včetně těch, která dnes již neexistují či statut města ztratila. Publikace zachycuje jak dosavadní, vesměs obtížně dostupné a především roztroušené údaje (první zmínky o lokalitě, proměny názvů, počet a národnostní složení obyvatel, počet domů, historická privilegia, významné stavby a události, údaje o dopravě, průmyslu, katastrofách atd.), tak především přináší unikátní historicko-urbanistický vývoj každé lokality.

Text provází na 3 000 plánů zachycující vývoj jednotlivých lokalit v minulosti a více než 6 000 dalších ilustrací (městské znaky, veduty, kresby, historické i současné fotografie panoramat, částí měst či jednotlivých budov atd.).

Celá encyklopedie je dílem jediného autora - ing. arch. Karla Kuči (který měl ovšem k dispozici celou řadu konsultantů a lektorů). Doufáme, že po desítkách let nemilosrdné devastace našich měst encyklopedie mimo jiné napomůže k jejich poučené a citlivé rekonstrukci, a to zejména cenných historických jader. Kniha by rovněž měla pomoci probudit zdravý lokální patriotismus, který se projeví v zájmu lidí o své okolí a pomůže zachovat často světově unikátní historické dědictví.

Projekt získal podporu Ministerstva kultury ČR a o jeho překlad do některého ze světových jazyků vedeme jednání s UNESCO. Je pozoruhodné, řečeno slovy jednoho z recenzentů, že podobný projekt (pokud je nám známo) zatím nikde v Evropě nebyl a ani není realizován. V letech 1997 a 1999 získaly 1. a 3. díl ocenění jako Slovník roku.

Celá sada získala hlavní cenu SLOVNÍK ROKU 2012 v 19. ročníku soutěže pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů.

Podobné knihy

Zákazníci, kteří si koupili tuto knihu, zakoupili také: