Pandán k Biografickému slovníku archivářů českých zemí zahrnuje nejen medailonky našich archeologů, a to včetně těch, kteří se zabývají archeologií klasickou, působících v Egyptě, Mezopotámii a podobně, ale i cizích, kteří naopak působili či působí u nás, a to s výběrovou bibliografií.
Kniha obsahuje i výčet našich současných archeologických pracovišť a institucí s adresami, periodik s tematikou archeologie (včetně zaniklých) a další údaje.
Kniha vyšla za laskavé podpory Archaia-Praha, o. p. s. a Archaia, o. s.
Autoři publikace Příručka amatérského archeologa aneb Do mrtvých se nekope, 2., upravené a doplněné vydání, vydané v nakladatelství Libri v roce 2019, získali ocenění Zlatý mamut (Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie) za rok 2019. Projekt získal v rámci tohoto ocenění Mimořádnou cenu statutárních zástupců garantů ceny, tedy Archeologického ústavu AV ČR, Brno, v.v.i., Ústavu archeologie a muzeologie FF MU a Moravského zemského muzea
Nové vydání Příručky amatérského archeologa po deseti letech bohatě rozšiřuje vydání první, které vyplnilo mezeru na českém knižním trhu.
Publikace je určena všem příznivcům archeologie, a to bez rozdílu hloubky jejich zájmu. Naprostí laici získají základní představu o práci archeologů, pokročilejší zde naleznou rady a tipy, jak zálibu rozvíjet. Text je praktickým pohledem na základní archeologické činnosti a problematiku ochrany archeologického dědictví. Snaží se na pravou míru uvádět některé kolující mýtyo archeologii a vytvářet prostor pro oboustranně výhodnou spolupráci amatérských zájemců s profesionálními archeology.