PŘEKLADOVÝ BALÍČEK II. (Nový pořádek na starém kontinentě + Tajný život afghánských dívek)

Sleva! PŘEKLADOVÝ BALÍČEK II. (Nový pořádek na starém kontinentě + Tajný život afghánských dívek)

PODZIMNÍ AKCE / 

PŮVODNÍ CENA 740 Kč

Nové

450 Kč

740 Kč

-290 Kč

Nový pořádek na starém kontinentě. Příběh neoliberální Evropy: Philipp Ther

Pád Berlínské zdi v roce 1989 dal vzniknout experimentu obrovských rozměrů. Tento experiment ovlivnil celou Evropu: národy, které do té doby tvořily východní blok, byly přetvořeny, aby vyhovovaly západnímu neoliberálnímu systému a podřídily se tak režimu liberalizace, deregulace a privatizace.

Philipp Ther byl svědkem těchto historických proměn, ať už v ulicích Prahy během sametové revoluce, nebo v Polsku a na Ukrajině, kde žil několik let. V této knize autor přináší zprávu o Novém pořádku na starém kontinentě - a poprvé tak i komplexní analýzu tohoto pořádku z celoevropského hlediska.

Titul získal ocenění na knižním trhu v Lipsku v roce 2015 (Philipp Ther wins the Prize of the Leipzig Book Fair 2015). 

O autorovi:

Profesor Philipp Ther (nar. 1967) přednáší moderní evropské a východoevropské dějiny na univerzitě ve Vídni. Mezi jeho výzkumné zájmy patří srovnávací sociální a kulturní dějiny 19. a 20. století v Německu a ve střední Evropě, a to zejména nacionalismus, historii migrace a osidlování, a dále historie hudebního divadla. V nakladatelství Dokořán vyšel překlad jeho knihy Národní divadlo v kontextu evropských operních dějin.

Tajný život afghánských dívek: Jenny Nordbergová

Kniha odhaluje pravdivý příběh o prastaré tradici "Bacha Posh", kdy se dívky vydávají za chlapce - ve společnosti, která si neváží žen. Očekávaná délka života afghánské ženy je pouhých 44 let a její životní cyklus často začíná a končí zklamáním. Narodí se jako dívka a nakonec se jí možná také narodí dcera. Pro některé je přestrojení za chlapce jediný způsob, jak se prosadit.

Autorka sleduje příběhy žen jako je Azita Rafaat, poslankyně Parlamentu, která kdysi sama žila jako Bacha Posh a nyní tak vychovává i svou nejmladší dceru Mehran. Dále je tu Zahra, dospívající studentka, která žije jako chlapec a která se chystá dát najevo své ženství, až vstoupí do puberty, nebo Shukria, nemocniční zdravotní sestra, která zůstala v přestrojení až do svých dvaceti let a nyní má tři vlastní děti.

Tajný život afghánských dívek je fascinujícím a dojemným pátráním po historických kořenech této tradice.

O autorce:

Jenny Nordberg je oceňovaná newyorská novinářka a zároveň dopisovatelka a publicistka pracující pro švédské noviny Svenska Dagbladet, dlouholetá investigativní novinářka píšící mimo jiné pro New York Times, kde též přispěla k seriálu, který získal Pulitzerovu cenu za národní zpravodajství v roce 2005. V roce 2010 jí byla udělena cena Roberta F. Kennedyho za vynikající žurnalistiku za televizní dokument o afghánských ženách. Je členem Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ).

Úryvky z recenzí: 

V rodině, kde jsou jen dcery, se dává do pohybu podvod, který sdílí celá rodina i sousedé – jedna z dcer se promění v chlapce. Ostříhají jí vlasy, dostane kalhoty a voilà, malý kluk má neomezený vstup do světa mimo domov, nezahalené vlasy, žádný doprovod a co je nejdůležitější – rodina už není zahanbena, protože mít nejméně jednoho chlapce je pro pověst a reputaci rodiny povinnost. V opačném případě pro ni mají ostatní jen pohrdání.

Být dívkou v Afghánistánu znamená být odsouzená k neuspokojivému životu. Jak píše Nordbergová: „Jeden druh dětí přichází na svět se slibem vlastnických práv a světa, který je očekává. Ten druhý se narodí s jediným přínosem, který může být přísně omezený a regulovaný: schopností jednoho dne porodit syny.“ V nejlepším případě je být dívkou považováno za zklamání. V tom nejhorším je to ponížení, které si žádá zoufalá opatření.

Razia Igbal, The Independent

 

Tato fascinující studie vnáší nové světlo do toho, jaké je být ženou v zemi, která byla v roce 2011 prohlášena za nejhorší zemi na světě pro život žen. Nordbergová vysvětluje, že „je povinností každé vdané ženy rychle porodit syna – je to zásadní účel jejího života a pokud ho nesplní, v očích ostatních je s ní něco jasně v nepořádku“. Kniha vykresluje portréty žen, které se snaží vzít život do vlastních rukou jakýmkoliv dosažitelným způsobem.

Anita Sethi, The Guardian

 

„Tajný život afghánských dívek“ nevyhledává stereotyp utlačovaných žen zahalených v burkách, které potřebují záchranu, ale spíše ukazuje Afghánky jako aktivní ženy, které se snaží najít směr v kultuře, jež je znevýhodňuje, a které se snaží využít svých omezených možností pro získání svobody a nezávislosti.

Rachel Newcomb, The Washington Post

Napsat recenzi

PŘEKLADOVÝ BALÍČEK II. (Nový pořádek na starém kontinentě + Tajný život afghánských dívek)

PŘEKLADOVÝ BALÍČEK II. (Nový pořádek na starém kontinentě + Tajný život afghánských dívek)

PODZIMNÍ AKCE / 

PŮVODNÍ CENA 740 Kč

Napsat recenzi

Podobné knihy