Liechtensteinové mezi konfiskací a vyvlastněním: Ondřej Horák

Sleva! Liechtensteinové mezi konfiskací a vyvlastněním: Ondřej Horák

978-80-7277-457-9

Nové

skladem

203 Kč

-30%

290 Kč

Liechtensteinové − jeden z nejvýznamnějších a nejbohatších šlechtických rodů u nás i v Rakousku, který byl od poloviny 13. století po dlouhých 700 let svázán s českými zeměmi, a to zejména s Moravou.

Kniha se zaměřuje především na závěrečnou etapu tohoto soužití, završenou spornými konfiskacemi jejich majetku na základě tzv. Benešových dekretů. Právě u Liechtensteinů se propojily všechny rozhodující faktory ovlivňující motivaci československých zákonodárců k zásahům do pozemkového vlastnictví jak už po první, tak zejména po druhé světové válce: největší velkostatkáři v zemi, nesoucí navíc v osobě knížete Karla I. z Liechtensteinu pobělohorské stigma, nadto německy mluvící vládnoucí dynastie cizího státu.

Jako stručnou rekapitulaci liechtensteinského příběhu, který velmi reprezentativně odráží zlomy našich moderních dějin, můžeme uvést výstižný příměr „mezi konfiskací a vyvlastněním“: tedy od nejprve proklamovaných a nakonec neuskutečněných konfiskací po roce 1918 (ty postihly pouze Habsburky), přes meziválečnou pozemkovou reformu, jejíž uzákoněná radikální podoba se při provádění postupně vytrácela (stále ještě šlo o převzetí pozemků alespoň za určitou, byť netržní finanční náhradu), až ke konfiskacím majetku „Němců“ z Vaduzu po roce 1945.

Pro dokreslení souvislostí je lichtenštejnský případ zasazen do vývoje chápání institutů konfiskace a vyvlastnění a s tím provázané ochrany vlastnictví.

Napsat recenzi

Liechtensteinové mezi konfiskací a vyvlastněním: Ondřej Horák

Liechtensteinové mezi konfiskací a vyvlastněním: Ondřej Horák

Napsat recenzi

Podobné knihy

Zákazníci, kteří si koupili tuto knihu, zakoupili také: