Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví: Dana Stehlíková - DEFEKT - ODLEPENÝ HŘBET

Sleva! Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví: Dana Stehlíková

DEFEKT - ODLEPENÝ HŘBET

80-85983-90-7

Nové

Titul již není na skladě.

650 Kč

-50%

1 300 Kč

Rozsáhlou všeobecnou i odbornou encyklopedii sestavovala autorka z bohatých archivních pramenů, vlastního bádání a dlouholeté muzejní i památkové praxe.

Kniha v češtině vychází jako první ve svém oboru; srovnatelné encyklopedie v celé Evropě mají pouze třetinový rozsah a mnohé údaje zastaraly, protože poslední z nich byla napsána před 40 lety.

Encyklopedie zahrnuje na tři tisíce hesel od pravěku až po modernu. Východiskem byla autorce evropská tradice zlatnictví 10.-20. století s exkursy do světa, zejména do Ameriky a Asie. Velmi podrobný výklad o českých zemích, mistrech (včetně emigrantů a imigrantů) obsahuje životopisy významných tvůrců, jejich díla a jejich značky (puncy). Výkladový slovník zahrnuje historické i technické termíny s cizojazyčnými ekvivalenty, řadu příkladů a ilustrací, přesahuje do sousedních oborů, zejména do galanterie, mineralogie a pasířství.

V příloze jsou převodní tabulky vah drahých kovů a puncovní tabulky všech měst někdejší rakouské monarchie a Československa. Zájemcům o slavné pokladnice a drahokamy jsou věnována hesla o světových i českých raritách. Bohatě ilustrovanou knihu patrně přivítají nejen historici umění, pracovníci muzeí, starožitníci a sběratelé, ale i všichni další zájemci o šperky, nádobí, chrámové poklady, drahé kovy, drahokamy a hmotnou kulturu vůbec.

Autorka knihy Dana Stehlíková je pražská historička umění s dlouholetou praxí v muzeích, při soupisech uměleckohistorických památek, v památkové péči a archeologii, nyní vědecká pracovnice Národního muzea v Praze.

Přední znalkyně oboru publikovala na čtyři desítky časopiseckých statí i samostatné publikace, uspořádala dvě desítky výstav doma i v zahraničí. V současné době pracuje na doplnění a rozšíření knihy, zejména pro 20. století, a uvítá od čtenářů opravy i náměty (dana.stehlikova@nm.cz).

Podobné knihy

Zákazníci, kteří si koupili tuto knihu, zakoupili také: