Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách do roku 1918


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

MÍČA František Adam (Mitscha Franz Adam von) (* 11. 1. 1746 Jaroměřice nad Rokytnou, + 19. 3. 1811 Vídeň) - český hudební skladatel a rakouský úředník

Ač pocházel z muzikantské rodiny, vystudoval F. A. Míča ve Vídni práva a věnoval se kariéře císařského úředníka. Od roku 1767 pracoval v české dvorské kanceláři, působil ve Štýrském Hradci, později v Haliči a Bukovině. Roku 1809 se stal šéfem zemského presidia ve Lvově a tady byl také při vpádu polských vojsk zajat a držen po několik měsíců jako rukojmí. Po penzionování byl povýšen do šlechtického stavu.

Hudbě se věnoval Míča vlastně jen mimo své povolání, přesto napsal 27 symfonií, dvě opery, asi 50 tanečních skladeb (menuetů a německých tanců), houslové koncerty, oratoria, smyčcové koncerty a řadu dalších skladeb. Při komponování se nezapřela slohová závislost na dílech Josepha Haydna, a především Wolfganga Amadea Mozarta, k němuž ostatně pojil Míču přátelský vztah. Mozart si díla "muzicírujícího úředníka" velice vážil a jeho skladby s oblibou hrál.

Míča ovšem nejen skládal, ale byl i znamenitým klavíristou a hráčem na smyčcové nástroje.
(pa)
Československý hudební slovník osob a institucí, 2, Praha 1965


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie